ОБЯВИХА ПРОГРАМАТА НА КИНОФЕСТИВАЛА ВЪВ ВЕНЕЦИЯ: МАЛКО ХОЛИВУД, ПОВЕЧЕ АРТХАУС ФИЛМИ

Съвсем очаквано, състезателната програма на кинофестивала във Венеция тази година включва минимално количество холивудски заглавия, изключенията са единствено "Nomadland" на Searchlight и "The World To Come" на Sony. 

И двете обаче са режисирани от жени (съответно Клои Жао и Мона Фастволд), след като  миналата година Мострата отнесе множество критики, че има само две дами в конкурсната програма. Тази година техният брой е вдигнат до рекордните осем от 18-те обявени до момента фестивални ентрита. Шефът на фестивала Алберто Барбера не пропусна да отбележи на прес конференцията днес, че всички филми „са избрани изключително въз основа на тяхното качество, а не в резултат на половите протоколи“.

Признавайки ефектите на COVID-19 върху Холивуд Барбера представи програмата със следното встъпително уточнение: „Няколко грандиозни филма липсват, блокирани от извънредното положение, което все още засяга програмирането на най-чаканите холивудски филми.“ 

Последните няколко години Венеция си извоюва славата на страхотен трамплин за оскарови филми с най-пресен пример миналогодишният фаворит "Жокера", който спечели „Златния лъв“, а в последствие и над един милиард в световния бокс-офис. 

Изненадващо, в конкурсната програма тази година липсват и заглавия на Netflix, въпреки топлите отношения между стриймъра и фестивала, който миналата година дебютира "Брачна история", друг оскаров фаворит.

По-долу са всички заглавия, които бяха обявени днес. Фестивалът си запазва правото да добавя филми както в официалната програма, така и в различните панорами. 

VENEZIA 77 – COMPETITION
In Between Dying, dir: Hilal Baydarov
Le Sorelle Macaluso, dir: Emma Dante
The World To Come, dir: Mona Fastvold
Nuevo Orden, dir: Michel Franco
Lovers, dir: Nicole Garcia
Laila in Haifa, dir: Amos Gitai
Dear Comrades, dir: Andrei Konchalovsky
Wife Of A Spy, dir: Kiyoshi Kurosawa
Sun Children, dir: Majid Majidi
Pieces Of A Woman, dir: Kornel Mundruczo
Miss Marx, dir: Susanna Nicchiarelli
Padrenostro, dir: Claudio Noce
Notturno, dir: Gianfranco Rosi
Never Gonna Snow Again, dirs: Malgorzata Szumowska, Michal Englert
The Disciple, dir: Chaitanya Tamhane
And Tomorrow The Entire World, dir: Julia Von Heinz
Quo Vadis, Aida?, dir: Jasmila Zbanic
Nomadland, dir: Chloé Zhao

HORIZONS
*Apples, dir: Christos Nikou (Opening film)
*La Troisième Guerre, dir: Giovanni Aloi
Milestone, dir: Ivan Ayr
The Wasteland, dir: Ahmad Bahrami
The Man Who Sold His Skin, dir: Kaouther Ben Hania
*I Predatori, dir: Pietro Castellitto
Mainstream, dir: Gia Coppola
Genus Pan, dir: Lav Diaz
*Zanka Contact, dir: Ismael El Iraki
Guerra E Pace, dirs: Martina Parenti, Massimo D’Anolfi
La Nuit Des Rois, dir: Philippe Lacôte
*The Furnace, dir: Roderick Mackay
Careless Crime, dir: Shahram Mokri
Gaza Mon Amour, dirs: Tarzan Nasser, Arab Nasser
Selva Tragica, dir: Yulene Olaizola
Nowhere Special, dir: Uberto Pasolini
*Listen, dir: Ana Rocha de Sousa
*The Best Is Yet To Come, dir: Wang Jing
Yellow Cat, dir: Adilkhan Yerzhanov
(*Denotes debut features eligible for the Lion of the Future “Luigi De Laurentiis” Award)

HORIZONS SHORT FILMS – COMPETITION
The Night Train, dir: Jerry Carlsson
The Shift, dir: Laura Carreira
Workshop, dir: Judah Finnigan
Sogni Al Campo, dir: Magda Guidi
What Probably Would Have Happened, If I Hadn’t Stayed At Home, dir: Willy Hans
The Game, dir: Roman Hodel
Places, dir: Vytautas Katkus
Anita, dir: Sushma Khadepaun
A Fleur De Peau, dir: Meriem Mesraoua
Entre Tu Y Milagros, dir: Marina Saffon
Being My Mon, dir: Jasmine Trinca
Live In Cloud Cuckoo Land, dir: Nghia Vu Minh

HORIZONS SHORT FILMS – OUT OF COMPETITION
Si, dir: Luca Ferri
The Return Of Tragedy, dir: Bertrand Mandico

OUT OF COMPETITION – SPECIAL SCREENINGS
30 Monedas, Episode 1, dir: Alex de la Iglesia
Princesse Europe, dir: Camille Lotteau
Omelia Contadina, dirs: Alice Rohrwacher, JR

OUT OF COMPETITION – FICTION
Lacci, dir: Daniele Lucheti (Opening film)
Lasciami Andare, dir: Stefano Mordini (Closing film)
Mandibules, dir: Quentin Dupieux
Love After Love, dir: Ann Hui
Assandira, dir: Salvatore Mereu
The Duke, dir: Roger Michell
Night In Paradise, dir: Park Hoon-jung
Mosquito State, dir: Filip Jan Rymsza

OUT OF COMPETITION – NON-FICTION
Sportin’ Life, dir: Abel Ferrara
Crazy, Not Insane, dir: Alex Gibney
Greta; dir: Nathan Grossman
Salvatore, Shoemaker Of Dreams, dir: Luca Guadagnino
Final Account, dir: Luke Holland
La Verita Su La Dolce Vita, dir: Giuseppe Pedersoli
Molecole, dir: Andrea Segre
Narciso Em Ferias, dirs: Renato Terra, Ricardo Calil
Paulo Conte, Via Con Me, dir: Giorgio Verdelli
Hopper/Welles: dir: Orson Welles
City Hall, dir: Frederick Wiseman

BIENNALE COLLEGE – CINEMA
El Arte De Volver, dir: Pedro Collantes
Fucking With Nobody, dir: Hannaleena Hauru

BIENNALE COLLEGE CINEMA – VIRTUAL REALITY
Vajont, dir: Iolanda Di Bonaventura

Коментари

Популярни публикации от този блог

"ТЪМНИТЕ МУ МАТЕРИИ": МЕЧКАТА ОТКРАДВА ШОУТО

US BOX-OFFICE EARLY WEEKEND ESTIMATES FRI, OCT. 4 – SUN, OCT. 6